zman יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
הוסף למועדפים יום ג', 20.2.2018, 17:06
חפש
..חיפוש לימודים לפי קטגוריות
הצג הכל הצג מוסדות לימודים הצג מסלולי לימודים הצג מילות חיפוש פופולאריות
לימודים - מידע על מקצועות ועיסוקים
|
משתחררים
|
תעסוקה
|
פורומים
|
סטודנטים
|
מלגות
|
הכוונה מקצועית
|
סיכויי קבלה
לימודים ראשי
|
ערוץ הבחינות
|
MBA בעולם
|
כתבות ומאמרים
|
וידאו
|
לימודים בחו''ל
|
חוגים
|
פסיכומטרי
|
בגרויות
מקצועות
בחר סוג לימודים
מכינות, בגרות ופסיכומטרי
לימודי תואר ראשון
לימודי תואר שני
הנדסאים
קורסים ולימודי תעודה
סדנאות, פנאי ורוח
לימודים בחו"ל
בחר קטגוריה
בחר תחום לימודים
בחר איזור לימודים
כל האזורים
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים וסביבותיה
מישור החוף והדרום
תל אביב
חיפוש לימודים
    1. חפש
אודות המקצוע - חינוך והוראה
חינוך - מקצוע עם ערך
האסוציאציה הראשונית למילה "מורה" היא בדרך כלל משרה מלאת תסכולים ולא מתגמלת במערכת החינוך. המהדרין יוסיפו כוס תה מתוק מתוך מיחם שורקני. האסוציאציה הזו אינה נכונה ברובה - מרבית המורים מגיעים לתחום מתוך אידיאולוגיה ברורה לחלוק ידע עיוני ומקצועי ומתוך רצון להקנות ערכים לדור העתיד של ישראל. עצם הידיעה שהם מציידים את תלמידיהם בכלים שיעזרו להם להתקדם בחיים, מדרבנת אותם להמשיך. תחום החינוך כולל בתוכו גם את החינוך המיוחד, שמאפשר למורה לעזור לילדים בעלי בעיות פיזיות, רגשיות, ופסיכולוגיות, הנובעות ממגוון גורמים. המורים עוזרים ככל יכולתם לילדים לשפר את תפקודם ולעיתים אף להשתקם לגמרי. אם כן, ניתן לסכם ולומר שהמורה הוא מנהיג חינוכי שמשפיע על תלמידיו.

בחלוקה גסה, תחום ההוראה והחינוך נחצה לשניים - הוראה במסגרת מערכת החינוך הממשלתית והמוסדות להשכלה גבוהה, וחינוך פרטי בבתי ספר אקסטרניים או במוסדות פרטיים להשכלה גבוהה (בין אם כלימודים לתואר/תעודה, ובין אם כהרצאות). מטבע הדברים, המגזר הפורמלי נחשב ל"חינוך להמונים", ואילו המגזר הפרטי הוא זה בעל הכיתות הקטנות יותר וגם המשתלם כלכלית הרבה יותר.
שיפור מתמיד בתנאים
האכזבה שמביעים הורים רבים ממערכת החינוך גרמה להתרחשותם של שני דברים במקביל: במשרד החינוך מנסים לשפר את מערכת החינוך ללא הרף, תוך הבנה שיש להעלות את רמת המורים ויש להיטיב את התנאים שמציעה מערכת הלימוד (הקטנת מספר התלמידים בכיתה, תגמול כספי גדול יותר למורים).

מנגד, יזמים רבים מנצלים את הלחץ שההורים שרויים בו, ומציעים לימודים פרטיים - במסגרת כיתות לימוד לבגרות, קורסי הכנה לבחינות (פסיכומטרי, Gmat וכו'), חוגי העשרה וכו'. שוק החינוך וההוראה לא מקפח גם את המבוגרים ומציע להם תכנים מתאימים, בדרך כלל באמצעות הרצאות בתחומי דעת שונים.
אינספור אפשרויות עבודה
אף שהעיסוק בתחומי החינוך אינו מוגבל לבעלי תואר בלבד, הרי ש-75 אחוזים מהמורים במערכת החינוך הם בעלי השכלה אקדמית - בעיקר בעלי תואר ראשון, אך יש בקרבם גם בעלי תואר שני ואף דוקטורים. מרבית המורים מגיעים לעבודה בחינוך לאחר שסיימו תואר בתחום לימודים כלשהו, והמשיכו ללמוד כדי לקבל תעודת הוראה. אין זאת אלא כי התחום כולו עובר התמקצעות, ומושם דגש על הכשרה הולמת, שתנפץ את כל הסטיגמות על מורים חסרי ידע או יכולת.
הלימודים לתואר ההוראה מתמקדים במישור המעשי, ומספקים לסטודנטים התנסות בשטח, כחלק מתכנית הלימודים.

אינספור מקומות עבודה שמחים לקלוט את בעלי תעודת ההוראה. זה מתחיל, כמובן, במערכת הלימוד הפורמלית - כגני ילדים, בתי ספר יסודיים ובתי ספר על יסודיים; אך דרישה גוברת והולכת קיימת גם במתנ"סים, מחלקות חינוך ותרבות של הרשויות המקומיות, פנימיות, מועדוני נוער, רכזי קליטה עירונים וכו'.
קישורים שימושיים
פורום חינוך והוראה
לימודי חינוך
תואר ראשון בחינוך
כל מסלולי הלימוד בתחום
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים